10 powodów, dla których lepiej wybrać kuriera, niż pocztę

25 marca 2018

Jakość usług kurierskich

Rozwój usług kurierskich oraz pocztowych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Oba rozwiązania mają swoich zatwardziałych zwolenników. Coraz większa popularność zdobywają jednak usługi kurierskie. Za tym wyborem stoją pewne przesłanki. Najważniejsze z nich zebrane zostały w tym artykule.

1. Tempo dostawy

Przesyłki kurierskie dochodzą zazwyczaj dużo szybciej od tradycyjnych przesyłek pocztowych. Poczta Polska stara się poprawić pod tym względem, ale dalej duża część przesyłek wysyłanych za ich pomocą dostarczane jest do odbiorcy po obiecanym terminie. W 2011 udało się spełnić jedynie 2 na 7 badanych przypadków dotyczących terminowości dostarczania przesyłek. Na czas dochodziły tylko paczki pocztowe ekonomiczne i listy priorytetowe nierejestrowane. Pozostałe typy przesyłek nie mieściły się już w założonym czasie. Tymczasem zdecydowana większość przesyłek kurierskich dostarczana jest już na drugi dzień.

2. Bezpieczeństwo

Firmy kurierskie dużo rzadziej gubią bądź niszczą przesyłki. Dzieje się tak dzięki zaawansowanym systemom informatycznym monitorującym przesyłki w trakcie całej drogi, którą pokonują. Poczta niestety nie posiada tak rozwiniętych systemów przez co zdarza się, że przesyłki giną, bądź są przesyłane pomiędzy wieloma różnymi punktami zanim dotrą do adresata. Wybierając firmę kurierską jesteśmy pewni, że przesyłka jest bezpieczniejsza.

3. Monitorowanie przesyłki

Firmy kurierskie oferują szczegółowe możliwości monitorowania przesyłki. Rozwiązania stosowane przez pocztę nie są tak wygodne.

4. Dostawa

Kurier dostarcza przesyłkę pod drzwi domu, więc nie trzeba tracić czasu na jej odbiór. Na poczcie często zdarza się, że do skrzynki pocztowej dostajemy awizo i konieczna jest wizyta na poczcie i stanie w długiej kolejce po to, żeby odebrać paczkę.

5. Wygoda

Często zdarza się, że przesyłka jest ciężka. Kurier dostarczając nam ją pod drzwi sprawi, że nie będziemy musieli jej daleko nosić. Również, przed dostarczeniem przesyłki zazwyczaj zadzwoni do nas, żeby upewnić się czy jesteśmy w domu. Jeśli nas nie będzie to zjawi się u nas w innym terminie. Również nadawanie przesyłki jest mocno uproszczone, gdyż kurierzy przyjadą pod wskazany adres i odbiorą przesyłkę.

Usługi kurierskie

6. Opakowanie

Bardzo często zdarza się, że kurierzy dają nadającym, w cenie nadania przesyłki, opakowanie w którym będziemy mogli wysłać towar. Na poczcie również istnieje możliwość otrzymania pudełka, jednak trzeba już za nie zapłacić.

7. Usługi dodatkowe

Wybierając kuriera otrzymujemy szereg usług dodatkowych, które rzadko można spotkać w ofercie poczty. Możemy zamówić doręczenie na konkretny dzień, konkretną godzinę, potwierdzenie dostarczenia przesyłki za pomocą telefonu, SMSa bądź e-maila. Można również decydować o dacie dostarczenia przesyłki za pomocą SMSa. Na poczcie ciężko spotkać aż tak duży wachlarz usług dodatkowych. Oferowane są jedynie te najbardziej popularne.

8. Dokładny termin dostarczenia przesyłki

Firmy kurierskie informują dokładnie o dacie dostarczenia przesyłki. Z odbiorcą, kurier bardzo często umawia się za pomocą telefonu bądź SMSa na dokładną godzinę dostarczenia przesyłki. Dzięki temu odbiorca nie musi cały dzień czekać na towar. O takim kontakcie ze strony listonosza można tylko pomarzyć.

9. Kontakt

Firmy kurierskie dbają o dobry kontakt z klientem . Można się z nimi skontaktować na wiele sposobów, często oferują także internetowy czat na żywo.

10. Cena

Co prawda cena za usług kurierskie jest nieco wyższa niż za pocztowe, to czasem jednak warto jest wydać trochę więcej, mieć większy komfort i otrzymać przesyłkę szybciej, niż zaoszczędzić te parę złotych.

image

Karol Michalski

Redakcja forumkurierow.pl