Czego nie weźmie kurier?

10 marca 2018

Towar zakazany w wysyłce

Najlepszym źródłem informacji odnośnie ograniczeń w przewozie kurierskim jest regulamin danej firmy. Zwykle powinny być w nim wymienione wszystkie towary, których kurier na pewno nie dostarczy. Najczęściej są wśród nich:

  • materiały wybuchowe i łatwopalne
  • leki
  • narkotyki
  • szczątki istot żywych
  • antyki
  • rośliny
  • zwierzęta
  • broń

Warto zauważyć, że przepisy dotyczące zakazu przewożenia poszczególnych towarów regulowane są przez polskie oraz europejskie prawo. Jeśli mowa o zagranicznych przewozach kurierskich, zwłaszcza poza teren Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, ograniczenia mogą być jeszcze bardziej restrykcyjne niż w przypadku transportu towaru na terenie Polski. Wiele towarów nie można bowiem transportować drogą lotniczą, ponadto trzeba też liczyć się z przepisami kraju docelowego przesyłki.

Artykuły spożywcze w paczce kurierskiej - czy to możliwe?

Niestety, przewoźnicy przeważnie odmawiają przewozu jakichkolwiek artykułów spożywczych. Ilość formalności jaka jest wymagana by uzyskać odpowiednie zezwolenia czyni to nie opłacalnym. Sklepy sprzedające produkty spożywcze na odległość muszą więc zwykle samodzielnie zadbać o ich transport do klientów.

Przewóz dzieł sztuki

Generalnie, przewożenie antyków przez kurierów raczej nie jest możliwe. Niemniej jednak, stwierdzenie kiedy stary przedmiot jest już antykiem jest nieco subiektywne. Ażeby nie dochodziło do nieporozumień w 2010 roku wprowadzone

Przedmioty wyłączone z przewozuzostało prawo, które jasno określa, iż przedmioty liczące mniej niż 55 lat to nie antyki, dlatego przynajmniej teoretycznie nie są objęte żadnymi nadzwyczajnymi zasadami przewozu. Niemniej jednak, oprócz wieku również kategoria towaru oraz wartość przedmiotu decydują czy może być on uznany za dzieło sztuki bądź zabytek. Prostą odpowiedź można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Czy warto oszukiwać firmy kurierskie?

Zdarzają się nadużycia polegające na oszukiwaniu firm kurierskich. Klienci wysyłają zakazane towary deklarując iż w paczce znajduje się coś zupełnie innego. Jest to jednak działanie niosące za sobą bardzo duże ryzyko. Nie każdy wie bowiem o tym, iż kurierzy mają pełne prawo do otwierania paczek w celu sprawdzania, czy w środku znajduje się zadeklarowany przez klienta towar. Wszelkie oszustwa są karane grzywnami, których wartość sięga co najmniej kilkukrotności podstawowej ceny przesyłki. Ponadto, jeśli kurier odkryje w paczce nielegalny towar ma obowiązek wezwać policję.

Przewóz wrażliwego towaru

Zwykle firma kurierska odmawia przewozu przedmiotów szklanych, w tym również butelek z alkoholem lub innym płynem. Wynika to z tego, iż paczki z takim towarem wymagają szczególnego traktowania. Ponadto, są one niebezpieczne dla kuriera, który może się zranić rozbitym szkłem.

Należy jednak podkreślić, że ograniczenia w powyższej kwestii dotycząc przesyłek indywidualnych oraz brokerów usług przewozowych. Sklepy bowiem regularnie przesyłają do klientów szklane towary z pomocą firm kurierskich. Jednakże, przewóz alkoholu, szkła, czy jakiegokolwiek szczególnie delikatnego towaru wymaga podpisania specjalnej umowy. Ponadto, paczka powinna być oznaczona, ażeby kurier wiedział, iż ma się z nią obchodzić w wyjątkowy sposób.

Jak widać ograniczenia w kwestii przewozów kurierskich są dość duże. Niemnie jednak, pominąwszy wszelkie zakazy prawne, większość ograniczeń można ominąć poprzez skonstruowanie indywidualnej umowy z firmą kurierską. Często transport pierwotnie wyłączonych z przewozu towarów okazuje się możliwy po odpowiednio wyższej cenie i na specjalnych warunkach.

image

Karol Michalski

Redakcja forumkurierow.pl