Firma kurierska czy broker - kogo usługi wybrać?

3 marca 2018

Firma kurierska

Jeżeli ktoś chociażby raz w życiu wysyłał paczkę, na pewno miał bardzo podobne dylematy - którą firmę kurierską wybrać, ile to będzie kosztowało, zamówić kuriera bezpośrednio w firmie, czy skorzystać z usług firmy brokerskiej ? To samo tyczy się przedsiębiorców. W poniższym artykule postaram się określić pozytywne i negatywne aspekty powyższych wyborów.

W jaki sposób zamówić tanio kuriera?

Jednym z najważniejszych kryteriów jest oczywiście cena za usługę. Najlepiej, aby była ona tania i solidna. Teoretycznie każdy uważa, że zamówienie usługi u źródła będzie najlepsze. Oczywiście zamawianie ,, u producenta" jest zwykle najkorzystniejsze. I w tym wypadku można się łatwo pomylić. Bowiem ceny za taką usługę u kuriera mogą być wyższe, niż u pośrednika. Dlaczego tak to wygląda ? Pośrednik realizuje więcej zleceń, dlatego może wynegocjować niższe ceny. Dlatego też może zaoferować niższe ceny klientom. Taką korzystną cenę mogą dostać klienci indywidualni, jak również firmy.

Oczywiście cena będzie zależna także od ilości wysłanych paczek. Oczywiście przedsiębiorca może podpisać umowę z konkretną firmą kurierską, ale za nie wywiązanie się z umowy może otrzymać karę za zbyt małą ilość paczek. Jeżeli firma ma okresowe spadki i wzrosty, może to być nieopłacalne. W firmach pośredniczących zamawiamy paczki na bieżąco, gdy zachodzi taka potrzeba. Warto zastanowić się nad powyższymi aspektami i rozważyć wszystkie warunki. Dotyczy to szczególnie przesyłek zagranicznych, gdzie różnice w cenie mogą być duże. 

Usługi niestandardowe 

Kolejną kwestią, która decyduje o cenie są usługi dodatkowe. Firmy kurierskie mają ich dużo w swojej ofercie. Może to być na przykład dostarczenie paczki w sobotę, czy też paczki za pobraniem. Oczywiście wtedy cena za usługę będzie wyższa. I tutaj mamy kolejny argument, który przemawia za firmą brokerską. Zazwyczaj pośrednicy pozwalają na wybranie konkretnej firmy kurierskiej. Dlatego też w zależności od potrzeb możemy zamówić kuriera Y dla przesyłki X, ponieważ nie doliczy on opłat za pobranie. Patrząc szerzej na ten wątek - ile trwa zwrot pobrania ? Gdy mamy podpisaną umowę, zwykle jest to 5 do 24 dni. Wszyscy wiedzą jak ważny jest szybki przepływ gotówki. Im szybciej dostaniemy zwrot, tym szybciej zainwestujemy te pieniądze w kolejne produkty, czy też innowacje. Nierzadko firmy brokerskie proponują przyspieszenie zwrotu pobrania nawet w ciągu jednego dnia od doręczenia przesyłki.

Zamawianie kuriera online

W jaki sposób zamówić kuriera? 

Wygodne składanie zleceń to kolejna kwestia do rozważenia. W firmach kurierskich możemy zamówić kuriera przez telefon, lub przez internet. List przewozowy wydrukujemy samodzielnie, lub zamówimy jego dostarczenie. Płatność możemy uiścić u kuriera, lub ją odroczyć. W tym wypadku firmy brokerskie mają pewne ograniczenia. Zwykle zlecenie składane jest przez internet, płatności trzeba dokonać od razu, a dokumenty przewozowe wydrukować samodzielnie. 

Reklamowanie przesyłek kurierskich

Niestety usługi świadczone przez firmy kurierskie nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. W każdej firmie mogą zdarzyć się opóźnienia, uszkodzenia paczek, czy zaginięcia. Co należy wtedy zrobić ? Korzystając bezpośrednio z usług firmy kurierskiej reklamację składa się według stałej procedury. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzona otrzymamy zwrot pieniędzy. W usługach brokerskich jest to nieco bardziej skomplikowana procedura, bowiem każda firma ma inne wymagania w tej kwestii. Czasem całą reklamację musimy złożyć u pośrednika, a czasem tylko jej część. O odszkodowanie należy ubiegać się u konkretnego przewoźnika. Jeżeli przytrafi się nam taka przykra sytuacja, pierwszym krokiem musi być kontakt z brokerem, aby po miesiącu reklamacja nie została odrzucona z powodu nie bycia stroną w sprawie. Cały proces jest wtedy dłuższy. Najlepiej od razu zapytać o całą procedurę, celem uniknięcia niepotrzebnych nerwów. 

Podsumowanie - co wybrać?

Podsumowując warto rozpatrzeć wszystkie plusy i minusy, zanim podejmiemy decyzję o wyborze firmy kurierskiej, lub brokera. Dla osób, które mają ograniczony dostęp do internetu, znacznie lepsza będzie tradycyjna forma składania zamówienia. Niemniej jednak biorąc pod uwagę, że większość ludzi aktywnie funkcjonuje w sieci, szczerze polecam usługi brokerskie. Szczególnie w przypadku transportu międzynarodowego, gdzie różnice w cenie mogą być spore, warto wypełnić formularz w internecie i wydrukować list przewozowy samodzielnie. Takie rozwiązanie będzie idealne również dla firm, które podpisały umowę na przesyłki krajowe, ale niezbyt często zdarza im się klient zagraniczny.

image

Karol Michalski

Redakcja forumkurierow.pl