Jak wysłać telewizor kurierem?

2 marca 2018

Wysyłka telewizora kurierem

Wysłanie telewizora przesyłką kurierską wymaga odpowiedniego zabezpieczenia tego urządzenia przed uszkodzeniem w czasie transportu. Zgodnie ze standardami firm kurierskich w celu prawidłowego zapakowania takiej przesyłki należy wykorzystać euro paletę lub półpaletę. Przed umieszczeniem telewizora na palecie trzeba przygotować go do transportu. Najlepiej zapakować telewizor w oryginalne opakowanie, a jeśli nim nie dysponujemy w karton o właściwym rozmiar

ze, który wytrzyma ciężar urządzenia. Pudło nie może być uszkodzone ani poprzecierane. Przed umieszczeniem w kartonie telewizor należy starannie zabezpieczyć folią bąbelkową. Puste przestrzenie w kartonie starannie wypełniamy styropianem i dodatkową folią bąbelkową.

Prawidłowe przygotowanie telewizora

Trzeba pamiętać, że standardowa paleta ma 120 na 80 centymetrów, a transportowane przedmioty nie powinny wystawać poza jej podstawę. Telewizor trzeba ustawić w pionie, pośrodku palety tak, żeby jego waga rozkładała się równomiernie. W zależności od firmy kurierskiej wysokość przedmiotu nie może przekroczyć 180 lub 200 centymetrów. Ekran telewizora wymaga większej ochrony, na przykład w postaci dodatkowej warstwy styropianu, a rogi zabezpiecza się kartonowymi narożnikami. Zapakowany telewizor mocuje się do palety pasami mocującymi, czyli tak zwanymi taśmami bindującymi, które zabezpieczają przedmiot przed przemieszczaniem się w czasie transportu. Karton z telewizorem owijamy dokładnie folią strecz ze wszystkich stron, także od góry. Po takim przygotowaniu telewizor możemy przekazać kurierowi.

Transport telewizora - zadania kuriera

Usługi paletowe realizowane są w dwóch systemach -  door-to-door oraz burta-burta. Pierwszy system obejmuje dostarczenie przedmiotu bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. Na przykład usługa może obejmować dostarczenie przesyłki paletowej z mieszkania na trzecim piętrze pod wskazany na liście przewozowym adres. W takiej sytuacji do obowiązków kuriera należy zniesienie, a także wniesienie znajdującego się na palecie telewizora, a koszt takiej usługi jest uwzględniony w opłacie za dostarczenie paczki.

Bezpieczny transport telewizora

System burta-burta oznacza, że kurier odbiera przesyłkę i następnie dostarcza ją pod adres wskazany w liście przewozowym. Obowiązkiem kuriera jest jedynie zestawienie palety z samochodu i nie ma on obowiązku wniesienia dostarczonego przedmiotu do wnętrza, na przykład do mieszkania, firmy lub domu. Trzeba pamiętać, że paleta razem z ładunkiem może ważyć nawet kilkaset kilogramów, trudno więc oczekiwać samodzielnego przeniesienia jej przez kuriera, który zazwyczaj pracuje sam. Odbiorca musi we własnym zakresie zająć się przeniesieniem palety, dlatego w takim przypadku najlepiej umówić się na konkretny dzień dostarczenia przesyłki. Podobnie wygląda nadawanie takiego ładunku – kurier ma jedynie obowiązek załadowania palety na samochód, a nadawca musi zapewnić swobodny dostęp do przesyłki.

Jak zorganizować paletę do transportu telewizora?

Załatwienie palety nie jest skomplikowane. Są one łatwo dostępne – można je otrzymać za niewielką opłatą lub za darmo w skupach palet, hurtowniach budowlanych, firmach transportowych oraz w większych sklepach. Do nadawania przesyłek należy używać jedynie nieuszkodzonych palet w dobrym stanie. Standardowa paleta ma  20 cm wysokości i około waży  25 kilogramów. Do transportu telewizora można także wykorzystać półpaletę, która jest mniejsza (80 cm x 60 cm) i lżejsza, jednak trzeba brać pod uwagę, że nie ma to wpływ na obniżenie kosztów przesyłki kurierskiej.

image

Karol Michalski

Redakcja forumkurierow.pl