Na czym polega specyfika wagi wymiarowej?

14 lutego 2018

Wymiar i waga przesyłki

Waga wymiarowa znajduje zastosowanie w odniesieniu do tych przesyłek, które charakteryzują się relatywnie niską wagą, mają jednak dość duże rozmiary. Firmy kurierskie przeciwdziałają w ten sposób sytuacji, w której klient płaciłby taką samą cenę zarówno za lekką paczkę o standardowych wymiarach, jak i za taką, która waży tyle samo, jest jednak znacznie większa lub ma nietypowy kształt.

Z sytuacją taką mamy do czynienia choćby w przypadku paczek z gąbką, lekkich, ale potrafiących zająć kurierowi cały samochód.

Co do zasady, podstawą przy naliczaniu opłaty jest wyższa waga, czy to rzeczywista, czy to wymiarowa. Tu zresztą sytuacja zaczyna się komplikować, a my musimy liczyć się z tym, że mamy do czynienia ze zróżnicowanym nazewnictwem uzależnionym od tego, z jaką firmą kurierską współpracujemy. Sposób obliczania wagi wymiarowej nie zawsze jest taki sam. Zwykle wychodzi się z założenia, że 1 metr sześcienny to odpowiednik określonej wagi. Możemy jednak spotkać się też z przypadkami dzielenia objętości paczki w centymetrach sześciennych przez współczynnik zmieniający się w zależności od tego, jakie ustalenia obowiązują w danej firmie.

Obliczanie wagi wymiarowej

Pierwszym krokiem powinno być zmierzenie paczki lub palety. Najważniejsze parametry to długość (D), szerokość (S) i wysokość (W) paczki. Jeśli firma stosuje przelicznik D x S x W / 4000 = waga [kg], a nasza paczka przy wymiarach 80 x 40 x 30 wazy 8 kilogramów, waga wymiarowa paczki wynosi 24 kilogramy i właśnie taka stawka będzie nas obowiązywała w momencie regulowania należności. Jeśli jednak paczka miałaby mniejsze wymiary, to waga właściwa byłaby tą, którą firma kurierska uznałaby za wiodącą, obowiązuje bowiem zasada, w myśl której wybierana jest zawsze waga wyższa. Przedstawiony w przykładzie przelicznik nie jest typowy dla wszystkich firm kurierskich, co więcej, przeliczniki mogą się również zmieniać wraz z upływem czasu.

Przesyłka gabarytowa

Dla uproszczenia warto zapoznać się z wzorami aktualnie stosowanymi przez wiodących kurierów.

- DHL: D x S x W / 4.000.

- DPD: Siódemka, OPEK: D x S x W / 6.000.

- TNT, Kolporter: D x S x W / 10.000,

- UPS: D x S x W / 5.000.

Choć nie jest to regułą, pośrednicy współpracujący z firmami kurierskimi zwykle starają się stosować takie same lub zbliżone przeliczniki, aby nie wywoływać chaosu i nie prowadzić do dezorientacji klientów.

Niekiedy koszty są naprawdę duże, nic więc dziwnego, że niektóre firmy stosują także pewne ułatwienia. Dobrym przykładem może być DPD oraz niektórzy jego pośrednicy wychodzący z założenia, że jeśli waga paczki nie jest większa niż 41,6 kilogramów, na liście przewozowym pojawia się waga rzeczywista i jedynie powyżej tej wagi obowiązują ustalenia odnoszące się do wagi gabarytowej.

Różnice odnoszące się do wagi gabarytowej są znaczące i w pewnych przypadkach potrafią sięgać nawet 150 procent. Jeśli więc zależy nam na wysłaniu paczki o większych rozmiarach, a jednocześnie chcemy zapłacić jak najmniej, nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do analizy firmowych cenników podstawowych. Znacznie ważniejszy może się okazać sposób, w jaki obliczana jest waga gabarytowa. Tu szczególnie pomocne okazują się porównywarki, które pozwalają na automatyczne wykonanie tego procesu. Nie trzeba samodzielnie wykorzystywać wzoru, a jednocześnie zyskuje się niemal natychmiast obliczenia pozwalające na dokonanie wyboru jednej spośród wielu dostępnych ofert.

Nie brakuje także firm, w której mamy do czynienia nie tylko z wyższą opłatą podstawową wynikającą z wagi wymiarowej. W firmach tych może okazać się, że będziemy musieli zapłacić także za niestandardowy element, jeśli sama waga nie przekracza 30 kilogramów.

image

Karol Michalski

Redakcja forumkurierow.pl