Paczka za pobraniem kurierem i jej specyfika

7 marca 2018

Przesyłka pobraniowa

Rosnąca popularność portali aukcyjnej, serwisów ogłoszeniowych oraz sklepów internetowych przyczynia się do tego, że rośnie także liczba wysyłanych przez nas paczek kurierskich. Obecnie klienci coraz częściej decydują się przy tym na wysyłkę za pobraniem doceniając posiadane przez nią zalety.

Takie rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim dlatego, że stanowi zabezpieczenie dla odbiorcy, który obawia się nieuczciwego sprzedawcy. Usługa taka przewiduje, że opłata za paczkę zostanie uregulowana dopiero w momencie jej odebrania. Bardzo często jest to rozwiązanie, które przyspiesza samą wysyłkę towaru, nadawca nie musi bowiem czekać, aż dojdzie do zaksięgowania wpłaty. Minusem jest to, że prawo przewozowe nie dopuszcza możliwości otwarcia takiej paczki przed jej opłaceniem.

Przesyłka pobraniowa jest wybierana nie tylko z uwagi na poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia, ale i z uwagi na to, że zwalnia nas z konieczności dokonywania przelewu przy zakupach. Nadawca otrzymuje należność na konto bankowe podane w liście przewozowym, a transakcja jest dokonywana w ciągu zaledwie kilku dni roboczych.

Nadanie przesyłki pobraniowejW chwili jej nadania nadawca przesyłki podaje kwotę, którą ma za pobraniem otrzymać od odbiorcy. Kurier pobiera zatem należność w momencie doręczenia i tego samego dnia musi rozliczyć ją w kasie firmy. Pieniądze są wówczas przelewane na konto bankowe podane przez nadawcę. Przedsiębiorstwa kurierskie starają się, aby pobrania były realizowane terminowo, nadawca musi mieć bowiem pewność, że pieniądze trafią do niego w możliwie jak najkrótszym czasie od momentu wysyłki. Pozwala to też na zabezpieczenie interesów obu stron.

Sama przesyłka za pobraniem to jednak przede wszystkim jedna z opcji dodatkowych, nic więc dziwnego, że jest obciążona dodatkową opłatą określaną przez firmę kurierską. Zwykle ustala się jej maksymalna wartość, a ta, co do zasady, nie przekracza 11 tysięcy PLN. Dla klienta dodatkowy koszt to od kilku do kilkunastu złotych, choć może zdarzyć się i tak, że opłata jest określana jako procentowa wartość kwoty pobrania. Kwota pobrania jest też bazą dla ubezpieczenia takiej przesyłki.

Pewną niedogodność może stanowić to, że omawiany rodzaj przesyłek jest realizowany jedynie na terenie Polski. Nadal cieszy się on jednak dużym powodzeniem. Wynika ono przede wszystkim z poczucia bezpieczeństwa, jakie taka możliwość daje odbiorcy. Jest to szczególnie dobry pomysł, gdy nabieramy dopiero doświadczenia w zakupach on-line

Poznaj ewentualne trudności

Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi powinniśmy się liczyć, jest przeświadczenie odbiorcy, że ma on prawo obejrzeć zawartość jeszcze przed dokonaniem zapłaty. Warto więc pamiętać o tym, że nie istnieje taka możliwość. Co więcej, tylko nieodpowiedzialny kurier zgadza się na takie rozwiązanie, jest ono bowiem sprzeczne z przepisami prawa przewozowego.

Bywa i tak, że odbiorca nie jest przygotowany na odbiór przesyłki za pobraniem i nie ma odpowiedniej ilości gotówki. Również w takim przypadku kurier nie może doręczyć przesyłki i awizuje ją podobnie, jak ma to miejsce w przypadku nieobecności osoby oczekującej na paczkę. Co ważne, w takim przypadku przyjmuje się, że kurier wywiązał się ze swoich obowiązków, nie tylko bowiem dostarczył przesyłkę do odbiorcy, ale również zastał go. Jeśli odbiorcy nie ma, kurier podejmuje kolejne próby przekazania mu zamówionego towaru. Brak gotówki jest jednak bardzo często postrzegany jako odmowa przyjęcia, winę za brak odbioru paczki ponosi bowiem wyłącznie zamawiający.

image

Karol Michalski

Redakcja forumkurierow.pl